Aile Gelir Belgesi Nedir, Nereden Alınır?

Aile gelir belgesi almak ailelerin kredi çekmesi yahut gelirini kanıtlama etmesi için talep edilmektedir. Aile gelir belgesi çalışanlar ve emeklilik için farklı yöntemlerle alınmaktadır. Bunlar:sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak görev alan kişiler, gelir belgelerini işyerlerinden alabilmektedir.
Kamu kurumlarında çalışan işçiler aile gelir belgesini Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından alınmaktadır. Bunun için e-borda sistemine giriş yapılması gerekmektedir. E-borda sistemine E-devlet üzerinden giriş yapılabilmektedir.
Bağ-Kur kapsamında çalışan özgür meslek çalışanları ise gelir belgesi olarak vergi levhasını gösterebilmektedir.
Emekli olan vatandaşların gelir belgesi alması için e-devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir.
E-Devlet Üzerinden Aile Gelir Belgesi nasıl Alınır?
E-devlet’ten aile gelir belgesi almak için www.Turkiye.Gov.Tr adresine giriş yapmak gerekmektedir. Ardından:
İlk olarak e-devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. Sisteme giriş yapmak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi kafi olacaktır. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar, herhangi bir PTT şubesi üzerinden e-devlet şifresi alabilmektedir.
Kimlik doğrulama işlemlerini tamamlamış olduktan sonra açılan sayfa üzerinden ‘’Kurumlar’’ kısmına tıklamak gerekmektedir.
Bu alan üzerinden ‘’Maliye Bakanlığı’’ kısmına tıklamak gerekmektedir.
Oluşturulan sayfa üzerinden E-Bordro hizmet sekmesini tıklamak gerekmektedir.
Bu alan üzerinden aile gelir belgesini görebilir ve yazıcı aracılığı ile çıktısını alabilirsiniz. Bu belgeler, resmi belge olarak geçmektedir. Bu sayede müessese ve kurumlarda kullanabilirsiniz.
Gelir Testi iyi mi Yapılır?
Gelir testi Aile ve toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafınca yapılmaktadır. Aile ve toplumsal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan toplumsal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafınca yapılmaktadır. Gelir testi yapılması için izlenmesi ihtiyaç duyulan adımlar:ferdin ikamet ettiği ilçede hizmet veren kaymakamlığa başvurmak gerekmektedir.
Kaymakamlık binasında yer alan ‘’sosyal yardımlaşma ve Dayanışma’’ birimine başvurmak gerekmektedir. Gelir testi başvurusu yapmak çin gelir testi formunun doldurulması gerekmektedir.
Gelir testi müracaat formu üzerinde bulunan tüm bilgiler doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Formun lacivert tükenmez kalem ile doldurulması gerekmektedir.
Biçim doldurulduktan sonrasında ilgili yetkiliye teslim edilmelidir.
Bu adımların eksiksiz şekilde tamamlanması ardından gelir testi başvurusu tamamlanacaktır.
Başvurular 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.
Gelir Testi ve Gelir Belgesi Farkları nelerdir?
Gelir testi ve gelir belgesi farkları aileler tarafından bilinmelidir. Gelir testi genel olarak gelir belgesi ile karıştırılmaktadır. Sadece aradaki farklar:
Gelir Testi ailelerin genel sağlık sigortasından yararlanması için yapılan bir uygulamalıdır. Gelir testi mecburi bir testtir. Bu kontrol sonucuna gore aile ya da kişilerin aylık ne kadar genel sağlık sigortası ödemesi yapacağı tespit edilmektedir.
Sigortasız olan kişilerin gelir testi yapmış oldurması gerekmektedir. İşsiz olup aile sigortasından faydalanan kişilerin gelir testi yaptırması söz konusu değildir.
Gelir testi yapmış oldurmak için ilçe veya ilde bulunan sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmak gerekmektedir.
Gelir testi yapmış oldurmak zorunda olan ancak yapmış oldurmayan kişiler, yaptırmadıkları dehemmiyet kapsamında devlete borçlanmaktadır.
Çalışmayan Kişiler iyi mi Gelir Belgesi Alır?
Çalışmayan kişilerin gelir belgesi alması devlete borçlanmamak için önem teşkil etmektedir. Çalışmayan vatandaşların gelir belgesi alması için:Çalışmayan vatandaşın ikamet kaydının bulunduğu sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması gerekmektedir.
E-devlet sistemi üzerinden sigortalılık tescil kaydı tespiti dosyasının çıktısını alması gerekmektedir.
E-devlet üzerinden müracaat yapmak için turkiye.Gov.Tr adresine giriş yapmak gerekmektedir. Bu sistem üzerinden gelir testi ve belgesi sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.
Bu sistem üzerinden alınan aile gelir belgesi Bundan dolayı da resmi belge özelliği taşımaktadır. Bu sayede sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat başvurusu yapılmasına gerek kalmamaktadır.
Online Maaş Bordrosu nasıl Alınır?
Online maaş bordrosu almak için e-bordro sistemine giriş yapılması gerekmektedir. İnternet üzerinden online maaş bordrosu alınmaktadır. İnternet üzerinden e-bordro sistemine girebilmek için e-devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. E-devlet sistemi üzerinden maaş bordrosu almak için:
E-devlet sistemi üzerinden maaş bordrosu alabilmek için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi almak gerekmektedir. E-devlet şifreleri PTT şubelerinden satılmaktadır.
Sisteme giriş yapmak için turkiye.Gov.Tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.
Ardından sayfanın sol tarafında bulunan E-hizmetler bölümüne giriş yapılması gerekmektedir.
Açılan sayfa üzerinden Maliye Bakanlığı’nı seçmeniz gerekmektedir.
Bu alana girdikten sonrasında ‘’E-Bordro’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir.
Bu alan üzerinden maaş bordrosunu yazıcı ile çıkarabilirsiniz.
Gelir Testi Sonucu Sorgulama
Gelir testi sonucunu sorgulama için E-devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. E-devlet sistemi üzerinden gelir testi sonucunu öğrenmek için bu alan üzerinden sorgulama yapılabilmektedir. Gelir belgesi yardımıyla tespit edilen gelir kalemleri ise:
Hanede yaşayan kişilerin toplam geliri,
Evin kira olup olmaması,
Ödenen tüm faturaların toplam gideri,
sahip olan tüm taşıtlar ve taşınmazlar,
Banka hesaplarında mevcut olan nakit paralar,
Kişilerin yol ve yemek harcamaları,
enstrumanların aylık harcadığı enerji
Gelir testinde bir ailede yaşayan toplam ferdin gelir ve giderleri hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalar sayesinde Genel sıhhat Sigortası’na ödenecek aylık bütçe belirlenmektedir.
Gelir testinin sonuçlanması ortalama olarak bir ayı bulabilmektedir. Bilgilerin doğru veya yanlış verilmesi cezai yapmış oldurımlara maruz bırakmaktadır.
Kimler Gelir Testine doğal olarak Tutulur?
Gelir testi yaptırması gerekenler yasalar kapsamında belirlenmiştir. Gelir tespitinde aynı hane içerisinde yaşayan tüm kişiler çözümleme edilmektedir. Buna gore:
Ev içinde yaşayan ev, evli olmayan çocuklar, anneanne ya da babaanneler gelir testine doğal olarak tutulmaktadır.
Aile içerisinde yaşayan kişilerin birinin veya birkaçnın genel sıhhat sigortalısı yahut bakmakla yükümlü ferdin olması halinde gelir testine tabidir.
Aynı ev içerisinde yaşayan her yaştan çocuk gelir testine doğal olarak tutulmaktadır.
Öğrenimleri sebebiyle geçici olarak aynı hanede yaşamayan 25 yaş altı çocuklara gelir testi yapılmaktadır.
Aynı hanede birden fazla aile yaşaması durumunda, bu kişiler de gelir testine tabi tutulmaktadır.
Kendisine kanuni olarak temsilci atanmış olan kişilerin de beraber taşıdıkları eş, evli olmayan çocukları yahut anne ve babalar da gelir tespitine doğal olarak tutulmaktadır.
Gelir Testi yaptırmak mecburi mudur?
Gelir testi zorunluluğu bulunmamaktadır. Zorunluluk yerine tüm vatandaşlar için sabit bir gelir testi ödemesi belirlenmektedir. Asgari ücretin ortalama olarak yüzde 3 oranında olan 60,89 TL ödeme yapması gerekmektedir. Sosyal güvencesi olmayan tüm vatandaşlar, genel sıhhat sigortası yaptırabilmektedir. Bunun yanı sıra isteğe bağlı olarak gelir testi yaptıran ve geliri yetersiz olduğu anlaşılan tüm yurttaşlar, genel sıhhat sigortası ödemesi yaparak, hastanelerde muayene ve tedavi imkanlarından faydalanabilmektedir. Genel sağlık sigortası için yapılan aile gelir testi kapsamında muhtaç ailelerden ödeme alınmamaktadır. Gelir testinde hesaba katılan kalemler ise:
Giyim masrafları (okul forması, iş giysileri vb.),
gıda,
gıda,
Kira ödemeleri,
Faturalar,
Eğitim masrafları,
sıhhat harcamaları,
Hanedeki tüm yurttaşların ulaşım ödemeleri,
Bakım harcamaları aile gelir belgesi kapsamında değerlendirilmektedir.
Eşi Vefat Eden kadınlara Devlet Yardımı nasıl Alınır ?
Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı iyi mi Alınır?
Fukara Ailelere Devlet Yardımı iyi mi Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir