Olpak: Faiz indirimi, pozitif görünümün açık bir göstergesidir

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz kararı ile ilgili değerlendirmesinde, faiz indirimlerinin ekonomideki pozitif yönde yönde görünümün açık bir göstergesi bulunduğunu beyan etti.

Haberler ekonomi Olpak: Faiz indirimi, olumlu görünümün açık bir göstergesidir
Olpak: Faiz indirimi, olumlu görünümün açık bir göstergesidir
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz kararı ile ilgili değerlendirmesinde, faiz indirimlerinin ekonomideki olumlu görünümün açık bir göstergesi bulunduğunu ifade etti.
Olpak: Faiz indirimi, pozitif yönde görünümün açık bir göstergesidir
Paylaş Tweetle Paylaş E-Bülten A+ A-
12 Aralık 2019
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı. Olpak açıklamasında şunları kaydetti:

“TCMB’nin son faiz indirimi, ekonomideki pozitif görünümün açık bir göstergesidir. Ülkemizin finansal varlıklarında istikrarın güçlenmesi ve enflasyon oranlarında beklentilerin üzerinde iyileşmesi faiz indirimlerinin önü açmaya devam ediyor. TCMB, bugün almış olduğu kararla faiz oranını 200 baz puan düşürerek yüzde 12 seviyesinde belirledi.

Faiz indirimleri, önümüzdeki dönemde hem yatırımlara aynı zamanda istihdama önemli derecede katkı sağlayacak ve gelişme patikasına geri dönen ülkemize daha çok ivme kazanmıştırracaktır. Merkez Bankasının piyasa gerçeklerini gözeten bu tavrını destekliyoruz. Bu aşamada sıranın bankacılık sektöründe bulunmuş olduğunu ve bu karar derhal sonrasında piyasaya uyguladıkları faizi en kısa sürede makul seviyelere çekmelerini bekliyoruz. Bizim önümüzü aslolan açacak olan piyasa faizleridir.

DEİK olarak tutumsal aktivitemizi güçlendirecek, ülkemizin ve ekonomimizin menfaati yönünde atılacak her adımı desteklemeye ve her zamankinden büyük bir gayretle uluslararası arenada iş dünyamızın sesi olmaya devam edeceğiz.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir